Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 11 επισκέπτες και κανένα μέλος

Χαρακτηρισμός φοίτησης μαθητών - Συνέπειες

Από το 4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου σας ενημερώνουμε ότι:

Σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις οι μαθητές οφείλουν να φοιτούν τακτικά στο σχολείο. Η δικαιολόγηση απουσιών δε σημαίνει ότι ο μαθητής έχει δικαίωμα να κάνει απεριόριστες απουσίες, καθώς οι δικαιολογημένες απουσίες δε διαγράφονται.

Ανάλογα με του σύνολο των απουσιών (δικαιολογημένων και αδικαιολόγητων) η φοίτηση χαρακτηρίζεται:

Α. ΕΠΑΡΚΗΣ: ο μαθητής γίνεται δεκτός στις εξετάσεις της περιόδου Μαΐου- Ιουνίου, όταν σε όλο το έτος έχει:

I. ως 64 αδικαιολόγητες απουσίες

II. ως 114 σύνολο (δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες) από τις οποίες οι πάνω από τις 64 είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια

III. περισσότερες από 114 και ως 164.Τότε ο Σύλλογος Διδασκόντων κατ’ εξαίρεση και με ειδική πράξη του μπορεί να χαρακτηρίσει τη φοίτηση επαρκή με την προϋπόθεση ότι οι πάνω από 64 είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια και ο γενικός Μ.Ο. της επίδοσης του μαθητή είναι 14,5 και η διαγωγή του κοσμιοτάτη.

Β. ΕΛΛΙΠΗΣ: ο μαθητής δε γίνεται δεκτός στις εξετάσεις της περιόδου Μαΐου- Ιουνίου, όταν σε όλο το έτος έχει:

I. από 114 και μέχρι 164 απουσίες από τις οποίες όλες οι πάνω από τις 64 είναι δικαιολογημένες, αλλά ο Σύλλογος δεν μπορεί να χαρακτηρίσει τη φοίτησή του επαρκή, λόγω επίδοσης ή διαγωγής.

II. από 164 και μέχρι 214 απουσίες. Τότε ο Σύλλογος Διδασκόντων κατ’ εξαίρεση και με ειδική πράξη του μπορεί να χαρακτηρίσει ελλιπή τη φοίτηση με την προϋπόθεση ότι όλες οι πάνω από τις 64 είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια και ο γενικός Μ.Ο. της επίδοσης του μαθητή είναι 14,5 και η διαγωγή του κοσμιοτάτη.

Οι μαθητές με ελλιπή φοίτηση προσέρχονται σε προαγωγικές ή απολυτήριες προφορικές και γραπτές εξετάσεις το Σεπτέμβριο (ολική συμπληρωματική εξέταση)

Γ. ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ: ο μαθητής υποχρεώνεται να φοιτήσει ξανά στην ίδια τάξη (απορρίπτεται), όταν σε όλο το έτος έχει:

I. πάνω από 64 αδικαιολόγητες απουσίες και δε μπορεί η φοίτησή του να χαρακτηρισθεί ούτε επαρκής ούτε ελλιπής.

Τα δικαιολογητικά των απουσιών θα πρέπει να προσκομίζονται μέσα σε 10 εργάσιμες ημέρες .

1615161718192021