"Η εκπαίδευση είναι δύναμη που γιατρεύει την ψυχή." Πλάτων

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 51 επισκέπτες και κανένα μέλος

Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Β΄ Γυμνασίου - Από τη Φιλόλογο κ. Μακράκη

Ενότητα 1η "Πατρική δικαιοσύνη"

Ενότητα 2η "Το τέχνασμα του Θεμιστοκλή"

Ενότητα 3η " Το χρέος του ιστορικού"

Ενότητα 4η "Οι σεληνίτες"

Ενότητα 5η "Η Ελεημοσύνη βασίλισσα των αρετών"

Στο πλαίσιο της 6ης ενότητας της Αρχαίας ελληνικής γλώσσας " Η ελεημοσύνη βασίλισσα των αρετών" οι μαθητές του Β5 τμήματος ανέλαβαν και ετοίμασαν εργασίες που αφορούσαν το συγκεκριμένο θέμα.
Οι ημέρες των Χριστουγέννων βοήθησαν ,ώστε να προβληματιστούν και να ευαισθητοποιηθούν δημιουργικά. Πέρα από όσα ειπώθηκαν  στην ώρα του μαθήματος  κάποιοι, έδωσαν και δείγματα της λογοτεχνικής  και  καλλιτεχνικής τους πένας, που παρουσίασαν στους συμμαθητές τους. Στίχοι επώνυμων λογοτεχνών, προσωπικές καταθέσεις ψυχής , ζωγραφικές με λέξεις κλειδιά κόσμησαν την τάξη τους αποδεικνύοντας τελικά ότι υπάρχει ελπίδα.....

Επιλέγω ένα βιβλίο

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Εβδομάδα Προγραμματισμού

Μάιος 2020
ΕΒΔΔΤΤΠΠΣΚ
18123
1945678910
2011121314151617
2118192021222324
2225262728293031

SafeLine.gr

Στατιστικά

Εμφανίσεις Άρθρων
491732

Σχεδίαση-Υλοποίηση-Διαχείριση-Συντήρηση: Γαλανάκη Χαρίκλεια ΠΕ19

Copyright © 2020 4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου Κρήτης Rights Reserved.